Kasoviya aparat sumata na osvobozhdavaneto

Ние управляваме магазин, в който се записва оборотът при поддържане на касовия апарат. Много често клиентите искат да плащат за закупените стоки в чуждестранна валута, главно в евро. Допълнително ли е записът за далечната фискална сума?

В споразумението с чл. 111, пар. 3а, т. 1 от ЗДДС, водещи регистрите с касови апарати, данъкоплатците по ДДС са длъжни да отпечатват фискална фактура или фактура за всяка продажба, както и да правят отпечатан документ на клиента.

В § 10, ал. 1, т. 14 от Наредбата относно техническите условия, подобно на § 8, ал. 1, т. 14 от Регламента за касовите апарати, който включва информация, която трябва да бъде спазена при фискална касова бележка, трябва задължително да означава валутата, в която се записва продажбата, най-малко за цялата брутна сума на продажбите.

Основните критерии и технически условия, на които трябва да отговарят регистрационните служби, обаче се съдържат в член 2 от регламента относно техническите условия.

Така в случая на § 14, ал. 1 от този закон, програмата за продажба в търговията трябва да включва функция: дава възможност на данъкоплатеца да промени името на валутата, в която се записва продажбата, или неговото съкращение, и да програмира дадена промяна преди време, като въведе датата и часа на промяната; записва моментите и времето за започване на водене на отчетност на продажбите в противоположна валута във фискална мисъл и конвертиране на сумата на брутната сума на продажбите в други валути, като резултатът от конвертирането заедно с цената и разплащането трябва да бъде покрит от фискалната сметка след фискалното лого с обозначението на единиците; преобразуването трябва да се извършва с чувствителност не по-малка от шест знака след десетичната запетая и резултатът от преобразуването трябва да се закръгли до втория знак след десетичната запетая.

За да се отбележи съкращението на имената на чуждестранните валути, се използват обозначенията, използвани от Nasz Bank Polski.

Така, ако данъкоплатецът има за цел да продава продукти на положението на потребителите, които плащат цената в чуждестранна валута, тогава по принцип трябва да има касов апарат, оборудван с роля, която ще позволи конвертирането на валутния курс.

С формата, която е показана във въпроса, може да се заключи, че таксата за закупените артикули се приема в евро, когато стойността на сделката ще бъде изразена в злоти. Регламентите, които казват, че ДДС не регулират въпроса какъв валутен курс трябва да предприемем, за да конвертираме размера на злотата в евро.